Zapraszamy na Warsztaty Przedświąteczne dla Dzieci i Dorosłych
dofinansowane w ramach Programu Mikrogranty „Łódzkie na plus” 2019 realizowanego przez Centrum OPUS, finansowanego ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego oraz Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014 – 2020.

Projekt będzie polegał na przeprowadzeniu 4 warsztatów rękodzielniczych podzielonych na grupy wiekowe.

Warsztaty poprowadzi #Centrum #Edukacyjne #ATOM

Warsztat 1. – Las w słoiku – warsztat dla Dorosłych

Las w słoiku, czyli miniaturowych rozmiarów zagajnik szczelnie zamknięty w szklanym słoju, to trend, który podbił serca miłośników, jak i amatorów roślin. W dużych naczyniach ze szkła odtwarza się naturalne środowisko leśne, umieszczając w nich mchy, paprocie, sukulenty, a nawet rośliny kwitnące.
Warsztaty kierowane są do wszystkich osób Dorosłych, którzy chcą poznać tajniki tworzenia lasów zamkniętych w naczyniach. To doskonała alternatywa dla osób, które nie potrafią, a chcą nauczyć się opieki nad roślinami. Uproszczona pielęgnacja takiego lasu na pewno zachęci te osoby do obcowania z pięknem natury.
Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się jak własnoręcznie wykonać ekosystem zamknięty w szklanym naczyniu. Porozmawiamy jak odpowiednio wykonać ogród, aby cieszył nasze oczy przez długie lata.


Nauczymy się odpowiednio dobierać rośliny, podłoże oraz inne elementy, które pozwolą nam stworzyć środowisko przyrodnicze danej strefy klimatycznej.
Opowiemy o procesach zachodzących w szklanych naczyniach, dowiemy się jak rośliny oddychają oraz w jaki sposób pielęgnować naszą biosferę.
Podczas naszych warsztatów poznamy cały proces tworzenia lasu .


Skorzystamy z odpowiednio przygotowanych materiałów, naczyń, narzędzi, roślin. Wykonamy odpowiednio podłoże, omówimy każdy etap pracy czego efektem będzie własnoręcznie stworzona flora pod okiem eksperta.


Miniaturka lasu postawiona na parapecie czy regale wyglądem będzie przypominała zieloną, zaklętą w słoju krainę z baśni, która ubarwi domową przestrzeń.
Uwaga! Pamiętamy, że mech jest pod ochroną. Do naszych kompozycji wykorzystamy mech dostępny w sklepach ogrodniczych.

Warsztat 2. – Wypiekanki – Ozdoby świąteczne – warsztat dla Dzieci

W czterech krokach (odrysuj, pokoloruj, wytnij, wypiecz) wykonamy własne niesamowite ozdoby świąteczne: zawieszki, breloki, przypinki, magnesy na specjalnej folii termokurczliwej.
Dzieci będą miały możliwość rozwinięcia zdolności manualnych, kreatywność, koncentracji uwagi przy tworzeniu niepowtarzalnych ozdób na swoją kolorową choinkę.
Mali Artyści w przyjaznej atmosferze będą cieszyć się własnoręcznie wykonanymi ozdobami, które mogą pełnić rolę świątecznych prezentów dla małych i dużych.

Warsztat 3. – Pająki bożonarodzeniowe – warsztat dla Dorosłych

Pająk, to ludowa ozdoba wnętrz mieszkalnych wieszana na środku izby, zwana także żyrandol lub kierec. Pająki należały do tradycyjnych form zdobniczych. Jest bardzo ściśle powiązana z obrzędowością i wykonana z łatwo dostępnych surowców pochodzenia miejscowego: słomy, fasoli, grochu, piór, włóczki, postrzępionego płótna oraz kolorowych bibułek i papierów. Pająki pełniły funkcje dekoracyjne, wieszane na środku sufitu lub w tzw. świętym kącie. Tam też wieszano pająki na każde święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy, zawsze na nowo wykonane .
Stanowiły symbol urodzaju i szczęścia w nowym roku.
Pająki przybierały różne kształty i formy od bardzo prostych, złożonych z kilku połączonych ze sobą ażurowych graniastosłupów, aż po bardzo skomplikowane konstrukcje, również ze słomy – pająki w kształcie kuli, z grochu lub fasoli – zazwyczaj w kształcie żyrandoli, z włóczki i ze słomy w kształcie cztero-, sześcio- i ośmiobocznych tarcz.
Na przełomie XIX i XX w. do wszystkich typów pająków wprowadzono ozdoby bibułkowe i papierów w formie kul, jeżyków, harmonijek, gwiazdek lub po prostu strzępionych tasiemek.
Pająki występowały powszechnie na terenie całej Polski, a obecnie są popularnym przedmiotem warsztatów rękodzielniczych, stanowią też inspirację dla dekoratorów wnętrz i animatorów, włączone w nurt etnodizajnu.
Podczas warsztatów, z kolorowej bibuły, słomy i innych materiałów Uczestnicy wykonają te ludowe ozdoby.
Misją naszego spotkania jest przywrócenie sztuce ludowej miejsca we współczesnych domach. Tworzenie pająków to niezwykle przyjemna czynność, to czas medytacji przy akompaniamencie cichego szelestu bibuły. Wykonane dzieło świetnie sprawdzi się jako ozdoba warsztatowego wnętrza.

Warsztat 4. – Mydełka pachnące świętami – Warsztat dla Dorosłych i Dzieci 

To integracyjne, międzypokoleniowe spotkanie będzie idealnym podsumowaniem świątecznego warsztatowania.
Każdy Uczestnik będzie miał możliwość zrobienia kilku aromatycznych mydełek, które będą idealnym wypełnieniem szaf, łazienek oraz prezentem dla bliskich pod choinkę.
W naszych mydełkach będziemy mogli zatopić odrobinę tajemnicy, a także wysuszone płatki kwiatów, skórki pomarańczy, ziarenka kawy, otręby, płatki mydlane, suszone kwiaty, lawendę płatki lub inne dodatki.


Dodatki te zostaną dobrane w taki sposób, aby nasze mydełka wykazywały właściwości aroma-terapeutyczne: pobudzające, orzeźwiające, relaksujące, ale przede wszystkim cieszyły nasze oko.
Warsztaty będą również nawiązywały do historii powstawania mydła.

Każde z warsztatów to ponad 1,5 h. twórczego i kreatywnego działania umilone słodkim poczęstunkiem, ciepłą kawą i owocową herbatką.
W sali będą unosiły się zapachy świąteczne, pomarańczy, cynamonu, zapachy goździków i pierników.
Zapisy u Pani Sołtys Grabna. Proszę się sprawnie decydować, ilość miejsc (niestety) ograniczona.

Written by